Casio Edifice EQB-800 – na pretekárske okruhy nič lepšie od Casia neexistuje

Casio Edifice EQB-800 - na pretekárske okruhy nič lepšie od Casia neexistuje

Pokročilý quartz chronograf najlepšie prispôsobený motoristickým športom. Takto sebavedomo sa o svojom najnovšom modeli z kolekcie Edifice vyjadruje spoločnosť Casio. Hádať sa nebudeme, celooceľový model EQB-800 je momentálne na samej špici ponuky japonskej značky a pre motoristických nadšencov má v talóne niekoľko chuťoviek, na aké sa ani zďaleka nechytá žiadna iná hodinárska firma.

Neodpustíme si však malú poznámku k označeniu quartz chronograf. Ak by sme si vedľa seba postavili posledných pár generácií modelov Casio Edifice zo série EQB a začali podrobnejšie skúmať všetky ich funkčné zákutia, namiesto mierne dehonestujúcej nálepky quartz chronograf by sme zvolili vhodnejší a najmä výstižnejší termín digitálny chronograf. Pri schopnostiach, akými „ekvébéčka“ disponujú, je toto jediný správny výraz, ktorý by si mali osvojiť aj chlapci v Casiu.

Keď už máme terminologické zaradenie kolekcie Edifice EQB za sebou, preskočme rovno k modelom EQB-800. To, čo sme už v marci videli na fotografiách, nás nenechalo na pochybách, že jeseň bude v podaní elegantnej a zároveň športovej kolekcie od Casia pekne ostrá. Novinky sa o to mali postarať osobitejším dizajnom v porovnaní s predchodcami EQB-600, štedrejším použitím modrej farby (modrá je jednou z referenčných farieb rodiny Edifice) a dynamickejšie tvarovaným púzdrom i ciferníkom.

Teraz, keď sa z hodiniek Casio Edifice EQB-800 stal predajný artikel, môžeme na plné hrdlo povedať, že očakávania, ktoré v nás vzbudili produktové obrázky, a tie, ako vieme, sú niekedy značne prikrášlené, boli bezozbytku naplnené. Sú to modely s mohutným tachymetrickým okružím a prenikavým 3D ciferníkom, ktorého pretekársky tón udávajú vystúpené lichobežníkové indexy, sprevádzané tromi subciferníkmi a predovšetkým dvomi prazvláštnymi, no o to pôsobivejšími ručičkami na dvoch z nich. Prirovnali by sme ich k siluetám bojových lietadiel, ale keďže nechceme príliš fantazírovať, opúšťame toto pole a prejdeme radšej k funkčnej výbave.

Casio Edifice EQB-800, ďalší z modelov vybavených technológiou Smartphone Link

Tu treba v prvom rade spomenúť, že modely EQB-800 sú ďalšími do party, do ktorých inžinieri Casia vtesnali technológiu Smartphone Link. Je teda nad slnko jasnejšie, že dokážu cez bluetooth synchronizovať čas s mobilným telefónom, bezdrôtovo nastaviť svetový čas vo viac než 300 lokalitách a rovnako im problémy nenarobí ani nastavenie alarmu priamo u aplikácie Casio Watch+. Po novom však v aktuálnej verzii aplikácie dostupnej pre operačný systém Android aj iOS pribudli nové funkcie ušité na mieru ľuďom, ktorí sa pohybujú v blízkosti rýchlych áut. Bolo len otázkou času, kedy Casio bude chcieť vyťažiť viac z niekdajšieho napojenia na stajňu Red Bull Racing a zo súčasného partnerstva s tímom Scuderia Toro Rosso a zužitkuje pritom svoje skúsenosti z kolotoča F1.

Casio Edifice EQB-800

Casio sa pri snahe o zobrazenie čo najkomplexnejších časomerných informácií ani tentoraz neubralo analógovo-digitálnou skratkou. Všetko na ciferníku chránenom minerálnym sklom je poctivý analóg. Pravdou síce je, že niektoré ukazovatele bolo potrebné zlúčiť s inými, na to sú však už zákazníci pri modeloch Edifice pripravení. Popri čase ukazovanom centrálnymi ručičkami s luminiscenčnou úpravou Neo-Brite sa na ciferníku nachádza inovatívny indikátor cieľového času Target Time Indicator (pozícia 12:00), ktorý začne 10-sekundové odpočítavanie pred dosiahnutím požadovaného času. To umožňuje predvídať, kedy sa má auto objaviť na určitom mieste na trati a pomáha tak pri orientácii obsluhe návestidiel, ale napríklad aj divákovi pri sledovaní prejazdov obľúbeného jazdca.

Sčítač na deviatej hodine slúži jednak stopkám s presnosťou 1/20 sekundy (v smartfóne až 1/1000 sek.) a jednak zobrazuje stav nabitia vstavaného lítiového akumulátora a činnosť bezdrôtového pripojenia (pri stlačení párovacieho tlačidla pri ôsmej hodine). Pohyb mohutnej ručičky zabezpečuje miniatúrny motorček s dvojitou cievkou. Na rozdiel od obyčajného motorčeka poskytuje vyšší krútiaci moment s hladším, presnejším a rýchlejším chodom ručičiek. V spodnej časti ciferníka je prítomný ešte ukazovateľ času v druhom časovom pásme, drobný doplnkový indikátor AM/PM a dátumovka medzi treťou a štvrtou hodinou.

Casio Edifice EQB-800, detail ciferníka

Zrejme aj kvôli množstvu analógových prvkov na ciferníku sú Casio Edifice EQB-800 pomerne veľké hodinky. Rozmery púzdra 53,5 × 49,2 × 13,1 mm nebudú pre každého a niečo podobné bude platiť aj pre váhu tesne pod 200 gramov. Racingové časomery však už z podstaty nemôžu byť malé. Iba veľkosť dokáže bez ústupkov garantovať viditeľnosť údajov na ciferníku a ľahké ovládanie aj v pretekárskych rukaviciach. Navyše, tieto hodinky majú slušnú vodeodolnosť 100M a spotrebiteľa si na svoju stranu vedia získať praktickým solárnym napájaním Tough Solar s kapacitou až 23 mesiacov v šetriacom režime.

Modely Casio Edifice EQB-800 sú v predaji za 329, respektíve 349 EUR.

Zdroj: Casio

4 Comments

 1. Dobrý deň,

  Tak som si Váš článok poctivo prelúskala viac-krát. V 6.odseku, 2 riadku píšete o zafírovom sklíčku. Prešla som e-shopy (napr. inhodinky.sk – ktorý tvrdí,že je oficiálnym dovozcom značky Casio) a oni majú pri tomto type iba minerálne sklíčko.
  Čo je podľa mňa dosť veľký rozdiel, hm?
  Zrejme to bude len preklep.

  Ďakujem za odpoveď.

  Príjemný deň,

  Tina Valachová

  • Dobrý deň Tina. Sme radi, že ste si našli čas na prečítanie nášho článku. Máte pravdu, je to preklep, ale nie tak úplne 🙂 V sérii EQB 800 síce majú početnú prevahu modely s minerálnym sklíčkom, no je tu aj jeden so zafírovým. Keďže ale v článku edíciu EQB-800TR-1AER Toro Rosso vyslovene nespomíname, text sme upravili. Ďakujeme za postreh!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *